Perakende satış küçük parçalar halinde, azar azar en son tüketiciye yapılan satıştır. Hemen hemen her alanda perakende satış yapıldığından uygulama alanı çok geniştir. Perakende sektörünün dünya genelinde büyümesine doğru orantılı olarak ülkemizde de gözle görülür bir büyüme içerisindedir. Dünyada perakendecilik sektörü her geçen gün daha da önem kazanmakta ve gelişen teknoloji ile birlikte dev bir sektör haline gelmektedir. 2007 yılı sonunda toplam 150 milyar dolarlık cirosu ile perakende sektörü, enerji, eğitim ve sağlık sektörlerinin ardından Türkiye’de dördüncü büyük sektör olarak yer edinmiştir. Bu büyüme grafiğine paralel olarak sektörün ihtiyaçları da gün geçtikçe artmaktadır.

Son yıllarda gelişmiş ülkelerde yaşanan gelişime paralel olarak Türkiye’de organize perakendenin payı artmaktadır. Sektörde Pazar, bakkal, küçük marketler gibi geleneksel perakendeciliğin ağırlığı hala yüksek olmakla birlikte, modern perakende olarak adlandırılan organize perakendeciliğin payı %45 oranındadır. Organize perakende payının önümüzdeki yıllarda %80 düzeylerine çıkması hedeflenmektedir.

Sabit yatırım miktarının sanayi yatırımlarına göre nispeten düşük olması ve kredi ile iş yapma imkânının bulunması dolayısıyla perakendecilik sektörüne girmek çok zor değildir. Ancak düşünülebileceği gibi pazara girişin bu kadar kolay olduğu bir alanda rekabet de bir hayli yoğundur. Rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için müşteri memnuniyetini en üst kalitede tutmak gerekir. Müşteri memnuniyetini arttırmak için; özel geliştirilmiş yazılımlar kullanılarak, işletmedeki süreç ve kaynakları en uygun hale getirip, maliyetleri azaltıp optimize etmek gerekir.

Perakendecilik sektörü içerisine; hızlı üretim ürünleri, giyim, ayakkabı, aksesuar, kozmetik, eczane, gıda, bilgisayar, cep telefonu, beyaz eşya, elektronik, kırtasiye gibi ürünler yer alabilir. Sektörde satışı yapılabilecek ürün yelpazesi çok geniş olması nedeniyle yazılım uygulamasının her işletmeye uygunluk göstermesi gerekmektedir.

İşletmenize özel sektörel çözümler

Bilge Teknoloji bu rekabet ortamında, size sunduğumuz; Aktif Kodlama Teknikleri, Esnek Raporlama, Limit Kontrol Mekanizmaları ve Tablo Analizleri ile her zaman kontrolü elinizde tutmanızı sağlayacaktır.